Jurbarko vaizdai 1927 metų filmuose

Nacionalinio Žydų filmų centro (National Center for Jewish Film) archyve saugoma filmuota medžiaga apie tarpukario Jurbarką, Jurbarko miesto žydų šeimas. Įdomi jų atsiradimo istorija. 1903 metais į JAV, Detroitą emigravęs fotografas Benas Craine 1927 metais grįžo į gimtajį miestą Jurbarką ir čia nufilmuotus miesto, savo tautiečių gyvenimo vaizdus parvežė į JAV. Kelios filmų ištraukos patalpintos internete. Ši filmuota medžiaga rodoma ir 2005 metais Berlyne atidarytame Europoje nužudytų žydų memoriale. “Šeimų likimo kambaryje” yra pasakojimai tik apie 15 šeimų iš Europos, ir tik vienos – iš Lietuvos. Daugiau apie šią atminimo vietą ir joje pristatytą Krelitz šeimos istoriją kehilalinks.jewishgen.org

Centras. Kauno gatvė, 1927 m.
Neturtingų miesto gyventojų-žydų rajonas. Filmo pabaigoje - Feinbergo lentpjūvės kiemas (aprašymas pagal kehilalinks.jewishgen.org)

Rabinas šalia Jurbarko Didžiosios medinės sinagogos, pastatytos 1790 m.
Kauno gatvė. Matosi baltas pastatas - „Beis Midrash“, tuomet garsioji senoji medinė sinagoga (pastatyta apie 1790 m.), Paskui - turgaus aikštė, kuri ribojasi su sinagoga ir „Beis Midrash“ (aprašymas pagal kehilalinks.jewishgen.org).

Krelitz'ų šeimos kepykla ir Krelitz'ų šeima
2005 metais Meir Nomberg, gyvenantis Vilniuje, šiame filme atpažino save ir savo tėvą (pagal kehilalinks.jewishgen.org)

Čia rodomos 30 minučių filmo iškarpos. Visas filmas saugomas Nacionaliniame žydų kino centre, esančiame Brandeio universitete Walthame, Masačusetse, ir gali būti naudojamas pažintiniais tikslais.