Lietuvoje pirmieji hidrometeorologijos postai įkurti 1877 m. Jonavoje ir Jurbarke

Seniausių žinių apie Lietuvos orus pateikia Motiejus Strijkovskis knygoje “Lenkų ir lietuvių kronika…”, išleistoje Karaliaučiuje. Jis rašė: “1353 metais kovo, balandžio ir gegužės mėnesiais labai geras ir šiltas oras buvęs, visokie javai gražiai išplaukę ir jau varpos žydėjusios…

Staiga užėjo speigas, o po to iškrito sniegas, tiek gausus, kad daugiau dviejų uolekčių gulėjęs, apdengęs žydinčius javus, rugius, daržoves. Didelei artojų baimei, tai trukę net šešetą dienų…”

Lietuvoje meteorologiniai stebėjimai pradėti 1770 m. Tais metais Vilniaus universiteto observatorijos vedėjas Martynas Počobutas parūpino pirmąjį Lietuvoje termometrą ir pradėjo matuoti oro temperatūrą. 1810 m. atlikti pirmieji vandens lygio stebėjimai. Nuo 1887 m. registruojamas kritulių kiekis. Pirmoji meteorologiniams stebėjimams naudota vėjarodė buvo įrengta 1876  m. Vilniaus observatorijos bokšte.

Lietuvoje pirmieji hidrometeorologijos postai įkurti 1877 m. Jonavoje ir Jurbarke, o meteorologijos stotis – 1893 m. Varėnoje. 1921 m. įkurta Centrinė meteorologijos stotis.

1811 metais Smalininkuose įkurta vandens lygio matavimo stotis, veikianti iki šiol.

Pirmąjį lietuvišką meteorologijos vadovėlį išleido I.Končius 1924 m.

 

slaptai.lt/meteorologiniu-stebejimu-pradzia