Kalnėnų karjere – reti radiniai

Pasirodo, Jurbarko karjere galima rasti ne tik žvyro, kurio sluoksnis čia siekia 15 metrų. 1971 m. birželio 5 d. „Vakarinių naujienų“ laikraštyje archeologas V. Daugudis rašo apie Kalnėnų karjere iškastą mamuto iltį. Mamutų ir gauruotųjų raganosių ilčių, dantų, griaučių fragmentų rasta nemažai, o priešledyninio ir poledyninio laikotarpio „tomahaukų“ – tikrai nedaug, Lietuvoje tokie radiniai tik trys.

Liungbiu tipo dirbiniai Lietuvoje: 1. Šnaukštai (Klaipėdos r.), 2. Parupė (Biržų r.), 3. Kalnėnai (Jurbarko r.) (A. Girininko nuotr.) Šaltinis: Liungbiu tipo dirbiniai Lietuvoje, www.istorijoszurnalas.lt, 2017

2016 m. birželio 26 d. delfi.lt straipsnyje „Sensacingas archeologų radinys: Lietuvoje išties gyveno neandertaliečiai“ rašoma: „Klaipėdos rajone Šnaukštų karjere itin keistomis aplinkybėmis rastas daiktas, kuris mokslininkus privertė labai smarkiai nustebti. Nustebę buvo ne tik Lietuvos, bet viso regiono mokslininkai. Šis radinys – iš šiaurės elnio kaulo pagamintas kūjelis, skaičiuojantis 42-44 tūkst. metų. Jis buvo skirtas daužyti, mušti, galėjo pasitarnauti ir šiaurinių elnių medžioklėje. Neįtikėtinai senas: galėjo priklausyti neandertaliečiui“.

Klaipėdos universiteto prof. A. Girininkas sako, kad „tyrimų užtenka pasakyti, kad dabartinėje Lietuvos teritorijoje žmonės gyveno dar prieš paskutinį ledynmetį. Taip pat iš kūjelio matyti, kad neandertalietis nebuvo toks kvailas, koks dažnai vaizduojamas, ir kad jis naudojo tuos pačius įrankius kaip ir Sumanusis žmogus“. Kiti du to paties tipo dirbiniai yra 30 ir 12 tūkst. metų senumo.

Vienas jų – rankena su mova– aptiktas Kalnėnuose, į vakarus nuo Jurbarko esančiame priemiesčio žvyro karjere, apie 8–10 m gylyje. Dirbinio ilgis yra 28,9 cm, plotis ties rankena – nuo 3,2 iki 2,2 cm, darbinių ašmenų skersmuo – 1,6 cm.

Šiaurės Amerikos (Aliaskos) Ahtna ir Tanaina genčių indėnų XVIII–XIX a. naudoti tomahaukai, pagaminti kaip ir Liungbiu tipo dirbiniai  (G. Slah nuotr.) Šaltinis: Liungbiu tipo dirbiniai Lietuvoje, www.istorijoszurnalas.lt, 2017

„Liungbiu tipo dirbiniai buvo naudojami ir kaip tomahaukai: tiek medžioklėje, tiek karyboje kaip ginklas. Jų aerodinaminės savybės patvirtina, kad tai galėjo būti tiek artimos kovos, tiek ir per atstumą naudojamas ginklas. Be abejo, su Liungbiu tipo kirviais buvo kertama mediena.“- rašoma straipsnyje „Liungbiu tipo dirbiniai Lietuvoje“.

 

Liungbiu – miestas Danijoje, kuriame buvo aptikti pirmieji tokio tipo dirbiniai.

Šaltiniai:

Sensacingas archeologų radinys: Lietuvoje išties gyveno neandertaliečiai, www.delfi.lt/mokslas/
Liungbiu tipo dirbiniai Lietuvoje, www.istorijoszurnalas.lt/